پژوهشکده علوم و فناوری مواد غذایی

EN | FA

شروع فعالیت‌های تجاری‌سازی یافته‌های پژوهشی این گروه در تولید محصولات غذایی سالم

چهارشنبه ، 23 مرداد 1398

شروع

مدیر گروه پژوهشی فرآوری مواد غذایی پژوهشکده علوم و فناوری مواد غذایی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی از شروع فعالیت‌های تجاری‌سازی یافته‌های پژوهشی این گروه در تولید محصولات غذایی سالم خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، مهندس غلامعلی گلی موحد با بیان این مطلب افزود: در این راستا از سال‌های گذشته در زمینه تولید نیمه صنعتی فرآورده‌های مواد غذایی سالم در پایلوت تحقیقانی و نیمه صنعتی اکستروژن ورود پیدا کرده‌ایم.

وی با اشاره به تولید انواع فرآورده‌های اکسترود شده نظیر اسنک‌ها در پایلوت تحقیقانی و نیمه صنعتی اکستروژن، ادامه داد: در راستای تولید محصولات سالم در زمینه اسنک‌ها، از مواد افزودنی و رنگ‌های غیر مجاز استفاده نشده است. ضمن اینکه در تولید آنها علاوه بر ذرت از مواد مغذی دیگر از جمله مغزها و دانه‌های روغنی و انواع حبوبات استفاده شده است.

وی از ورود گروه پژوهشی فرآوری مواد غذایی پژوهشکده علوم و فناوری مواد غذایی جهاددانشگاهی خراسان رضوی به تولید آبلیمو، آبغوره، رب گوجه فرنگی، انواع مرباجات و ترشیجات، کمپوت و کنسرو در غالب پایلوت تحقیقاتی و نیمه صنعتی فرآورده‌های میوه و سبزی در سال جاری خبر داد.

گلی‌موحد تصریح کرد: یکی از ویژگی‌های محصولات تولید شده در پایلوت تحقیقاتی و نیمه صنعتی فرآورده‌های میوه و سبزی پژوهشکده علوم و فناوری مواد غذایی نسبت به محصولات مشابه استفاده از مواد اولیه سالم است که در آنها کمترین میزان سم و کود شیمیایی به کار رفته است.

به گفته مدیر گروه پژوهشی فرآوری مواد غذایی پژوهشکده علوم و فناوری مواد غذایی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، برای تولید محصولات این پایلوت مجوزهای بهداشتی و پروانه بهره‌برداری اخذ شده است.

وی ادامه داد: در تولید محصولات پایلوت تحقیقاتی و نیمه صنعتی فرآورده‌های میوه و سبزی پژوهشکده علوم و فناور مواد غذایی از ترکیباتی که در محدوده استاندارد قرار دارند استفاده می‌شود تا علاوه بر حفظ عطر و طعم این محصولات، ارزش غذایی آنها نیز حفظ شود.

وی با اشاره به اینکه بازار این محصولات در سال جاری، جامعه دانشگاهی استان خراسان رضوی می‌باشد، تصریح کرد: امیدواریم پس از اخذ پروانه بهره‌برداری، شاهد عرضه محصولات این پایلوت در دیگر بازارهای استان و حتی کشور نیز باشیم.

به گفته وی، در فازهای بعدی این محصولات، با استفاده از نتایج پژوهشی و با تحقیق و توسعه تلاش خواهیم نمود تا فرایندها و فرمولاسیون تولید محصولات پایلوت تحقیقاتی و نیمه صنعتی فرآورده‌های میوه و سبزی را اصلاح کنیم.

وی با تاکید بر اینکه قیمت و کیفیت دو اصل مهم رقابتی در صنایع غذایی می‌باشند، اظهار کرد: در این راستا درصدد هستیم تا با کاهش ضایعات، اصلاح فرایند تولید، استفاده از روش‌های نوین در بسته‌بندی و افزایش بهره‌وری هم قیمت محصولات را کاهش و هم کیفیت تولید محصولا را افزایش دهیم.

مدیر گروه پژوهشی فرآوری مواد غذایی پژوهشکده علوم و فناوری مواد غذایی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در شرایط کنونی اقتصادی کشور و همچنین افزایش تحریم‌ها برخی از مواد اولیه محصولات غذایی به سختی وارد کشور می‌شوند بنا داریم تا با فعالیت جهادی اقدام به تولید محصولات غذایی سالم نماییم.