پایلوت تحقیقاتی بیوسنسور
امروزه بیوسنسورها به عنوان جایگزینی برای روش‌های سنتی به علت خصوصیات ذاتی ویژه، سادگی و پاسخ سریع دارای کاربردهای فراوان هستند . طراحی سنسورها و بیوسنسورها در زمینه­ های مختلف علوم بیولوژی، صنایع غذایی و پزشکی در دو دهه­ ی اخیر گسترش چشمگیری داشته است. همچنین در سال­های اخیر با طراحی نانو حسگرهای زیستی، حساسیت روش ­های مورد اندازه­ گیری افزایش چشمگیری پیدا کرده­ است. این روش­ها می­توانند علاوه بر کمک به امر پژوهش در ناشناخته­ های علوم زیستی و پزشکی و نیز مکانیسم برخی بیماری­ها و اختلالات، در امر تشخیص و درمان بیماری­ها، عوارض آنها و شناسایی علل و زمینه­ های به وجود آورنده بیماری­های مختلف و نیز در سایر علوم مرتبط نظیر صنایع غذایی، داروسازی، سامانه ­های پیشرفته دارورسانی و شناسایی داروهای جدید و ارزیابی فعالیت بیولوژیک آنها فعالیت نمایند. تاکنون بیشترین کاربرد بیوسنسورها در تشخیص­های پزشکی و علوم آزمایشگاهی بوده­ است.
هدف از تشکیل مرکز تحقیقاتی سنسور و بیوسنسور در جهاد دانشگاهی مشهد فعالیت به صورت کاملاً اختصاصی و مؤثر در زمینه توسعه دانش، بومی سازی و کاربردی نمودن روش­ های شناسایی و اندازه­ گیری آنالیت­ها با استفاده از عناصر، مواد زیستی و نانومواد و کنترل کیفی سریع مواد غذایی می­باشد.

ویژگی­ ها و مزایا
طراحی بیوسنسورهای موثر در اندازه­ گیری سریع آلاینده­ های مواد غذایی از جمله آفلاتوکسین M1 و فلزات سنگین
افزایش عملکرد حسگرهای زیستی برپایه نانوتکنولوژی با فراهم نمودن ابزارهای کوچک، قابل حمل، قابل استفاده آسان، قیمت پایین و ابزارهای تشخیصی با تنوع زیاد
امکان کنترل کیفیت سریع و آنلاین در خطوط تولید مواد غذایی
ایجاد و تقویت ارتباطات بین رشته ­ای در کنار کاربردی نمودن نتایج تحقیقات پایه
به کارگیری محققین و همکاری با مراکز تحقیقاتی و اجرائی مربوطه در داخل و خارج از کشور

 
 
 
 
Copyright © 2012-2015 JDM All Rights Reserved