پژوهشکده علوم و فناوری مواد غذایی

جهاد دانشگاهی خراسان رضوی

EN | FA

تولید کمپلکس پایدارکننده (معلق کننده) ذرات در نوشیدنی در پژوهشکده علوم و فناوری مواد غذایی

شنبه ، 19 مرداد 1398

تولید

در سال‌های اخیر توجه ویژه‌ای به تولید نوشیدنی‌های حاوی ذرات میوه (یا دانه گیاهان) ازقبیل نوشیدنی پالپ‎دار آلوئه¬ورا، نوشیدنی تخم شربتی و شربت خاکشیر شده است و این نوشیدنی‎ها به علت حضور ذرات و ایجاد جذابیت برای مصرف¬کننده، از اهمیت ویژه‎ای برخوردار شده‎اند. معلق‎سازی یکنواخت ذرات یا پالپ میوه ها در نوشیدنی‎ بر جذابیت بصری و پذیرش حسی آن می افزاید.
دکتر حامد صابریان، عضو هیات علمی پژوهشکده علوم و فناوری مواد غذایی موفق به تولید کمپلکس‎های معلق کننده ذرات در نوشیدنی های مختلف ازقبیل شربت خاکشیر، نوشیدنی تخم شربتی، نوشیدنی پالپ‎دار آلوئه ورا و نوشیدنی ناتا دی کوکو گردیده است.
به گفته ایشان تاکنون دو کمپلکس پایدارکننده ذرات در نوشیدنی تولید شده است که هرکدام از این کمپلکس ها دارای مواد اولیه متفاوتی هستند و بنابراین بسته به نوع نوشیدنی، امکان انتخاب را فراهم می‎آورد. کمپلکس های تولیدی، فاقد بو و طعم هستند و بنابراین، تاثیری بر بو و طعم نوشیدنی نخواهند داشت. از طرفی، کمپلکس های تولیدی موجب افزایش ویسکوزیته نمی‎شوند و ویسکوزیته نوشیدنی تهیه شده با این کمپلکس ها در محدوده پایین بوده و بنابراین از سیالیت بسیار مناسبی برخوردار هستند.
دکتر صابریان علاوه بر فرمولاسیون کمپلکس، فرآیند تولید را نیز حائز اهمیت بالایی دانست که بدون تسلط بر آن، امکان معلق سازی ذرات فراهم نمی گردد. ایشان آمادگی پژوهشکده علوم و فناوری مواد غذایی را جهت همکاری با صنایع نوشیدنی در زمینه فرمولاسیون کمپلکس پایدارکننده و فرآیند تولید نوشیدنی های ذره‎دار اعلام کرد.

اخبار و رویداد